Εύκολη νίκη και πρόκριση για τον Ολυμπιακό

Παίζοντας συγκεντρωμένα από το πρώτο λεπτό και χωρίς να νιώσει πίεση παρά μόνο για ένα δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός θριάμβευσε επί της Μπεσίκτας, επικρατώντας στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας με σκορ 68-45 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α Ομίλου στο Eurocup. Ο

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό η Στέλλα Καλτσίδου με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε η Ιβόν Αντερσον με 19.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Χατζηνικολάου, Αντερσον, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς και γρήγορα προηγήθηκε με 4-0 έπειτα από βολές της Αντερσον και ντράιβ της Καλτσίδου.

Η Ελληνίδα φόργουορντ με σουτ από τα 6,75μ έκανε το 7-0 για να έρθει η Μάζιτς από την γραμμή των βολών να διαμορφώσει το 10-0.

Η άμυνα του Θρύλου έδινε ώθηση και στην επίθεση συνεχίζοντας το σερί, με την Άντερσον με ντράιβ να γράφει το 12-0, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η Γουίλερ στο τρανσίσιον πέτυχε το πρώτο καλάθι για τις φιλοξενούμενες κάνοντας το 12-2 για να απαντήσουν Αντερσον και Μακόλι για το +14 (16-2). Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, οι Αντερσον και Μακόλι σκόραραν για το 20-5 και στον αιφνιδιασμό η Σπυριδοπούλου πέτυχε το 22-7 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου..

Η ομάδα από την Τουρκία ήταν πιο δυνατή στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα 6-0 σερί, το οποίο σταμάτησε η Σπυριδοπούλου από τα 6,75μ για το 25-13. Η Μπεσίκτας συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και μείωσε σε 25-17 για να σκοράρει και πάλι στον αιφνιδιασμό η Σπυριδοπούλου για το +10 (27-17). Με 4:25 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου, ο Θρύλος έμεινε σε τροχιά νίκης, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν στην πίεση της Μπεσίκτας και η Καλτσίδου διεύρυνε την διαφορά στους 12 πόντους (29-17).

Η Μάζιτς πέτυχε το δίποντο για το 31-19 για να κλείσει το ημίχρονο υπέρ των νταμπλούχων Ελλάδος, με τον φωτεινό πίνακα του Δ.Α.Κ. Γλυφάδας να λέει 31-21 και τις δύο ομάδες να οδεύουν για τα αποδυτήρια.

Στα πρώτα λεπτά του γ’ δεκαλέπτου «μίλησε» η άμυνα και για τους δύο αντιπάλους. Ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο 33-21 κάτω από το καλάθι με την Άντερσον και η Σωτηρίου με ντράιβ διαμόρφωσε το 35-24 με 5:21 να απομένει για τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η Καλτσίδου με βολή και η Μακόλι εφτασαν το παιχνίδι στο 38-24 με την Αμερικανίδα να σκοράρει από κοντά και για το 40-26. Η Καλτσίδου δημιούργησε σκορ για την ίδια με ένα στεπ μπακ για το +16 (42:26) με τον Ολυμπιακό να έχει εγκλωβίσει την ομάδα της Τουρκίας με την δυνατή του άμυνα. Ένα ακόμα τρίποντο της Σωτηρίου επέβαλλε την τάξη στο κλειστό της Γλυφάδας (45-29) για να πάει ο Θρύλος στην τελευταία περίοδο όντας μπροστά με 18 πόντους (47-29).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με 21 πόντους με τρίποντο της Αντερσον (50-29) διαφορά που ήταν και η μεγαλύτερη της αναμέτρησης για τις νταμπλούχες Ελλάδος μέχρι εκείνη τη στιγμή. Η Μπεσίκτας αντέδρασε με το δικό της σερί μειώνοντας σε 50-36 και 52-38 για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 11-2 για το 52-40.

Η Καλτσίδου από τις βολές έσπασε τη μικρή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων και η Μάλτση με τρίποντο διαμόρφωσε το 57-40 για τις νταμπλούχες Ελλάδος με τρία λεπτά και 20 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος του παιχνιδιού.

Η Μακόλι από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» έκανε το 59-43 και οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν το σερί τους μέχρι το τέλος. Η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους και ο Θρύλος πήρε μία νίκη που τον έφερε στην επόμενη φάση του Εurocup!

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 31-21, 47-29, 68-45

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου (8ασ.), Μάλτση 3 (1), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 5 (1), Άντερσον 19 (1), Μακόλεϊ 10 (14ριμπ.), Σπυριδοπούλου 7 (1), Καλτσίδου 20 (2)
Μπεσίκτας: Μόσμπι 6, Ζέλλους 11 (2), Τσιγκίλ 3 (1), Ερντέν Ατατσάν, Νταμπάκογλου 2, Σιγιαχντεμίρ 4, Περοβάνοβιτς 4, Αβτσί, Ουίλερ 10 (9λθ.), Ουζούν 5 (1)