Εύκολα στον τελικό ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε το δεύτερο εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, επικρατώντας στον ημιτελικό με 78-37 του Παναθηναϊκού, ολοκληρώνοντας έτσι την πρώτη ημέρα του Final Four, το οποίο διεξάγεται στα Χανιά. Η ομάδα του Πειραιά θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Κυριακή (24/3, 15.00) τη Νίκη Λευκάδας.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε σημαντική διαφορά με 9-2 (5’14’’), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 9-8 (3’33’’). Με ένα σερί 10-0 ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-8. Με μόλις δύο παίκτριες να σκοράρουν οι «πράσινες» πλησίασαν και πάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο με 22-18 (5’33’’), ήρθε όμως η απάντηση του Ολυμπιακού με επί μέρους σκορ 17-2 για να κάνει το +19 με την ολοκλήρωση της περιόδου (39-20).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων με τον Ολυμπιακό μα μην μπορεί να αυξήσει σημαντικά τη διαφορά στο σκορ (46-22, 3’47’’) και τον Παναθηναϊκό από την πλευρά του να μην μπορεί να τη μειώσει (49-28). Με τον Παναθηναϊκό να έχει «σιγήσει» επιθετικά στα πρώτα 3 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο σκορ με 59-28 (7’02’’). Στο υπόλοιπο του αγώνα οι «πράσινες» δεν είχαν περιθώρια αντίδρασης, με τη μέγιστη διαφορά +41 να διαμορφώνεται μαζί με το τελικό σκορ 78-37.

Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Κάρδαρης, Γιακείμη

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 8(1), Σταμάτη 11(2), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 8(1), Παυλοπούλου 9(1), Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 2, Τίκβιτς 6, Λίτσι 4, Τζόνσον 13, Κοσμά, Σταμολάμπρου 11(3) .

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 8, Π. Κοιλιά 3, Καλαμπάκου 12(2), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 4, Σλούκα 2, Εζέτζα 6, Ακρίβου, Μούτσα, Σιγάλα.