Ολα για το μετάλλιο

Η Ελλάδα θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο αύριο στις 7μ.μ. απέναντι στο Βέλγιο, μετά την αποψινή ήττα από την Γαλλία με το τελικό 77-55, στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ Γυναικών.

Το αρχικό 7-2 με τις Μάλτση και Νικολοπούλου να βρίσκουν το στόχο, έγινε 7-8 (5’15’’) από την Σκρέλα με την ελληνική ομάδα να προηγείται ξανά (15-14, 8’) με την Κατερίνα Σωτηρίου, αλλά από το σημείο αυτό και μετά η Ελλάδα βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ. Επούπα και Σαρτερό οδήγησαν στο 23-15 (9’30’’). Σπανού, Νικολοπούλου και Καλτσίδου μείωσαν και πάλι (28-26, 14’) με το ημίχρονο να κλείνει 35-30.

Η ελληνική ομάδα μείωσε ακόμη περισσότερο με την επιστροφή στο παρκέ (37-35, 21’45’’), για να ακολουθήσει ένα ακόμη γκολ φάουλ για τις Γαλλίδες (40-35). Μάλτση, Σωτηρίου και Καλτσίδου έφεραν τον αγώνα στα ίσια (47-47, 28’15’’), αλλά στο σημείο αυτό οι διαιτητές χρέωσαν επιθετικό φάουλ στην Κατερίνα Σωτηρίου, το οποίο έφερε τις διαμαρτυρίες του ελληνικού πάγκου και τεχνική ποινή!

Ο αγώνας άλλαξε και πάλι, διαμορφώθηκε το 54-47 (31’) και δύο τρίποντα από τις Επούπα και Γιοχάνες έδωσαν για πρώτη φορά διψήφια τιμή στη διαφορά (60-50, 33’50’’) Η προσπάθεια των Ελληνίδων συνεχίστηκε, αλλά δεν είχε αντίκρυσμα. Κάποια λάθη, χαμένα ριμπάουντ και η ευστοχία των Γαλλίδων στα τελευταία λεπτά «άνοιξαν» τη διαφορά και οδήγησαν στο τελικό 55-77.

Διαιτητές: Κάλικ(Πολωνία) Μπελιάκοφ (Ρωσία), Μαρτινέσκου – Μπανταλάν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5, Μάλτση 9, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 6, Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15, Χριστινάκη 5, Φασούλα 2

ΓΑΛΛΙΑ (Γκαρνιέ): Επουπά 11,Μιγιέμ 13, Σιάκ 7, Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρελά 2, Μιντέ, 2 Γιοχάνες 10, Σαρτερό 7, Αμάντ 6, Τσατσουάνγκ 12

*Συγκλονιστική ήταν η συμπαράσταση των φιλάθλων στις προσπάθειες που έκαναν οι παίκτριες της Εθνικής. Στις εξέδρες της Ο2 Αρένα βρέθηκαν περίπου 150 Ελληνες που δεν σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν συνθήματα