Στον τελικο με… περίπατο ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός

Tην αυλαία του φετινού Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών άνοιξε ο αγώνας ΠΑΟΚ – Αθηναϊκός, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτά τη νίκη και το εισιτήριο για τον τελικό επικρατώντας με 80-49.

Τις… άγριες προθέσεις του έδειξε ο ΠΑΟΚ από το ξεκίνημα του αγώνα όταν και προηγήθηκε με 7-2 στο πρώτο πεντάλεπτο. Γρήγορα η διαφορά βρέθηκε σε διψήφια νούμερα και στο 18-7 με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ έφθασε στο +14 όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 30-16, 2΄45΄΄ πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο.

Με την Σλούκα ο Αθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, όταν μείωσε τη διαφορά στους 6 πόντους δύο φορές, 32-26 και 35-29. Όμως όταν έπιασε και πάλι ρυθμό ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ένα σερί 16-0 με το σκορ να διαμορφώνεται στο 51-29, 2΄50΄΄ πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος.

Ο Αθηναϊκός δεν επέστρεψε ποτέ στο παιχνίδι και το τελικό 80-49 φανερώνει ότι το τέταρτο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 18-7, 32-24, 57-36, 80-49

Διαιτητές: Παντελίδης, Κωνσταντινίδου, Καρανικόλα

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λύμουρα 5(1), Μαγαλιού 3(1), Μάλαρντ 16, Λιούις 9, Αλμπάνεζ 14(1), Κωτούλα 10, Κουλουμπή, Κριμιλή 2, Ταρπάγκου 4, Τράντα 7(1), Καρακούλα 4, Στεργίου 6.

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Τζανετάτου 7, Λιτλ 13, Σλούκα 5(1), Στούπα 4, Τραγούλια, Δορδοκίδη, Κόνιαλη 9(1), Σουάν 11.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο δεύτερο ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών που διεξάγεται στη Γλυφάδα, καθώς επικράτησε του Φάρου Κερατσινίου με 47-80.

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα είχε το προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 7-14 στο πρώτο πεντάλεπτο. Σε ρυθμούς… νταμπλ σκορ κινήθηκε τόσο η πρώτη, όσο και η δεύτερη περίοδος, είτε με τρίποντο της Μάλτση για το 16-35 (14′), είτε με την Νικολοπούλου για το 17-37 (14’45»). Με απανωτά τρίποντα από τις Άντερσον και Σπυριδοπούλου η διαφορά έφθασε στο +28 και το σκορ στο 17-45 (17΄).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς ο Φάρος στο ξεκίνημα και με ένα σερί 6-0 μείωσε τη διαφορά στους 16 με το σκορ να είναι 31-47 (22’43»). Η αντίδραση του Ολυμπιακού είχε ως αποτέλεσμα την επαναφορά της διαφοράς ασφαλείας στο +20 και το σκορ 36-56 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» αφαιρώντας κάθε ελπίδα από τον Φάρο. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +33 μετά από εύστοχο δίποντο από την Σταμάτη (45-78, 38’16»), η οποία παρέμεινε και στο τελικό σκορ που διαμορφώθηκε στο 47-80.

Δεκάλεπτα: 14-26, 25-47, 36-56, 47-80

Διαιτητές: Τσαρούχα, Μαγκλογιάννης, Θεοδωρόπουλος

Φάρος Κερατσινίου (Λειβάδης): Γκρίτζα 5, Καλογήρου, Παπαμιχαήλ, Μαγκλάρα 12, Κεχαγιά 1, Δίελα, Τζόνσον 9, Αλεξανδρίδου, Γουόκερ 16(1), Γούναρη 4, Καρακασίδου.

Ολυμπιακός (Μίσσας): Μάζιτς 3(1), Σταμάτη 12(2), Χατζηνικολάου 4, Μάλτση 5(1), Νικολοπούλου 4, Χαλιβέρα, Σωτηρίου 4, Άντερσον 15(2), Μακόλι 18, Σπυριδοπούλου 3(1), Κοσμά, Καλτσίδου 12.