Συντριβή στην Ισπανία και αποκλεισμός

O Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ισπανία με 89-62 από την Τζιρόνα με αποτέλεσμα να αποκλεστεί από τη συνέχεια του Eurocup Γυναικών, αφού δεν κατάφερε να προφυλάξει το +5 της Γλυφάδας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με τις Αντερσον, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς και γρήγορα βρήκε επαφή στο σκορ με τις Καλτσίδου και Μακόλι για το αρχικό 0-4.

Η Τζιρόνα αντέδρασε και πιέζοντας σε όλο το παρκέ, έτρεξε ένα 12-0 σερί με τις Κολχάντο, Μεντί και Εβανς να σκοράρουν από τέσσερις πόντους η καθεμία. Η Μακόλι μείωσε σε 16-6 και η Μάζιτς σε 18-8, αλλά η Εβανς με τρίποντο διαμόρφωσε το 21-8. Οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και με δύο τρίποντα (Μάλτση και Αντερσον), όμως ένα τρίποντο από το κέντρο της Ρομέρο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 29-16.

Ο Ολυμπιακός με την έναρξη της δεύτερης περιόδου μείωσε σε 30-18 με ένα δίποντο της Μάλτση, όμως τα λάθη στην άμυνα έφεραν ένα νέο σερί των γηπεδούχων για το 36-28. Η Αντερσον σκόραρε για το 36-21 με ένα γκολ φάουλ και η Χατζηνικολάου με δίποντο στο τρανζίσιον «έγραψε» το 36-23. Παρά το δίποντο της Κολχάντο, η Αντερσον και πάλι πέτυχε το δίποντο για το 38-25, αλλά από τις βολές, η Τζιρόνα ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (42-25). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 49-29 με τον Ολυμπιακό να έχει πρόβλημα σε άμυνα και επίθεση.

Καλή αντίδραση με το καλημέρα για τις «ερυθρόλευκες» αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Το σκορ στο 49-34 από ένα τρίποντο της Χατζηνικολάου και ένα δίποντο της Μακόλι και πάλι όμως κόλλησε η επίθεση και το αποτέλεσμα ήταν ένα 7-0 της Τζιρόνα για το 56-34. Η Μάλτση σκόραρε για τρεις για το 56-37 αλλά η Μεντί με τον ίδιο τρόπο και τη βοήθεια του ταμπλό εκανε το 59-37. Η Χατζηνικολάου πέτυχε ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το 61-40 και η Μακόλι πέτυχε από κοντά το 64-42. Η Ελληνίδα γκαρντ έφερε τη διαφορά και πάλι στους 20 πόντους με ντράιβ ενώ η Μακόλι διαμόρφωσε το 64-46 για να κλείσει τελικά το δεκάλεπτο με τρίποντο της Αλκολάντο (69-46).

Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις πέρα από ένα δίποντο της Μακόλι και η διαφορά πήγε στους 26 πόντους με τρίποντο της Εβανς (74-48). Η Αντερσον με ένα κλέψιμο και ένα δίποντο πραγματοποίησε το 76-51 και η Χατζηνικολάου με ντράιβ το 76-53. Οι ισπανική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους 11-4, με την Καλτσίδου να σκοράρει για το 87-60. Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, ο Ολυμπιακός έχασε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Eurocup και τη νέα σεζόν θα επανέλθει δριμύτερος, έμπειρος και ακόμα πιο δυνατός στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-29, 69-46, 89-62

Τζιρόνα (Σούρις): Μαρτίνεζ (13 ασ), Μεντί 21 (3), Μπους 12, Τραορέ 12, Κόντε Αλκονάδο 4, Αλμινάιτε, Ρομέο 3, Έβανς 18 (7 ριμπ.), Κολχάντο 17, Σολ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 4, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 12 (2/3 τριπ. 7 ριμπ.), Μάλτση 8 (2), Σωτηρίου, Άντερσον 14 (3 ριμπ), Μακόλι 17 (4 ριμπ), Σπυριδοπούλου, Κοσμά, Καλτσίδου 7 (4 ριμπ, 3 ασ)