Βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 65-60 της Χιρόνα, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του Eurocup Γυναικών, και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Χατζηνικολάου, Άντερσον, Καλτσίδου, Μακόλι και Μάζιτς με την τελευταία να δίνει τους πρώτους πόντους της ομάδας της και την Καλτσίδου να γράφει το 5-3. Η Μακόλι διαμόρφωσε το 7-3 για να την ακολουθήσει στο σκορ η Καλτσίδου για το 9-5. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με έξι πόντους δις (11-5 η Μάζιτς και 13-7 η Αντερσον) για να φτάσει το ματς στο 15-7 η Μάλτση με ντράιβ. Η Ελληνίδα γκαρντ έδωσε για πρώτη φορά αέρα 11 πόντων στον Ολυμπιακό με τρίποντο (18-7), όμως η Τζιρόνα μείωσε, με το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να λήγει 19-13 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» κόλλησαν και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα στείρο τρίλεπτο στην επίθεση, με την Μακόλι να πετυχαίνει το 21-16 και στη συνέχεια η Μάλτση να προσθέτει ένα ακόμα δίποντο για το 23-16. Η Τζιρόνα έτρεξε ένα δικό της 5-0 για να το διακόψει από τα πέντε μέτρα η Νικολοπούλου και η Μακόλι με ένα ζευγάρι βολών να κάνει το 27-22. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν επιστρέψει για τα καλά στο ματς και ένα δίποντο και πάλι από την Αμερικανίδα σέντερ έφερε τη διαφορά στους 7 πόντους (31-24) με 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το σκορ παρέμεινε ίδιο και ο Ολυμπιακός μπήκε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 31-24 στον πρώτο αγώνα με την Τζιρόνα, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Eurocup.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα των «ερυθρόλευκων» και αυτό έφερε την ισπανική ομάδα στο 33-31 με 6 λεπτά να απομένουν για το τέλος της περιόδου. Ένα ακόμα διάστημα του Ολυμπιακού χωρίς επιθετική άνεση απέφερε το 10-2 επιμέρους της Τζιρόνα, η οποία για πρώτη φορά προσπέρασε με το σκορ στο κλειστό της Γλυφάδας να είναι στο 33-34. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 10-0 με την Κολχάντο για να κάνει ένα ξέσπασμα ο Ολυμπιακός και με Μακόλι και Χατζηνικολάου (δις) να μειώσει σε 39-40. Η Ρομέο όμως με ένα ακόμα τρίποντο έγραψε το 39-43 (2:13) αλλά απευθείας η Καλτσίδου σκόραρε για το 41-43. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Πειραιά να υπολείπεται 5 πόντων της Τζιρόνα (41-46), 10 αγωνιστικά λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα πρώτα δύο λεπτά ήταν βασισμένα στην άμυνα και για τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στο σκορ με τρίποντο της Μάλτση (47-49) και ισοφάρισε με τη Καλτσίδου έπειτα από ασίστ της πρώτης με 6:30 για τη λήξη του ματς. Οι «ερυθρόλευκες» πάλεψαν στην άμυνα αλλά δύο λάθη στην άλλη πλευρά του παρκέ ήταν αρκετά για δύο δίποντα της Τζιρόνα και για το 49-53.

Και πάλι ο Ολυμπιακός όμως ήταν εκεί και με βολές των Χατζηνικολάου και Καλτσίδου ισοφάρισε σε 53-53 με 4:53 να απομένει. Μάλιστα η Ελληνίδα φόργουορντ «πυροβόλησε» από τα 6,75μ για το προσπέρασμα των «ερυθρόλευκων» με 56-53. Δύο βολές της Ρομέο απαντήθηκαν από τη Μάλτση με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και η Αντερσον σκόραρε για το 60-56 με 1μιση λεπτό για το τέλος. Ξανά από τις βολές η Εβανς έκανε το 60-58 αλλά η Μακόλι με τρίποντο στα 12,9 έγραψε το 63-58 βάζοντας… φωτιά στο κλειστό. Το τέλος ήρθε με ένα αντιαθλητικό φάουλ σε «νεκρό» χρόνο από την Αντερσον με τις δύο βολές της Ρομέο, τις οποίες απάντησε η Μακόλι για το τελικό 65-60.