Ξεκίνησε με το δεξί ο Ολυμπιακός

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα, επικράτησε με 69-50 της πολωνικής Γκορζόφ και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του με το δεξί στο Eurocup Γυναικών.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν κλειστό με χαμηλό σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα και έφτασε στο 12-2 με καλάθι και φάουλ της Ιβόν Άντερσον (4:10). Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν το δεύτερο μόλις καλάθι, 2:15 πριν τη λήξη της περιόδου με την Γκορζόβ να μειώνει σε 12-4, όμως από δύο εύστοχες βολές της Στέλλας Καλτσίδου και ένα τρίποντο της Μίρνα Μάζιτς ο Θρύλος έφτασε στο 17-4. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το 19-8 υπέρ του Ολυμπιακού ύστερα από δίποντο της Αφροδίτης Κοσμά.

Το ίδιο δυναμικά ξεκίνησαν οι «ερυθρόλευκες» στη 2η περίοδο με την Καλτσίδου να σκοράρει κάτω από την ρακέτα για τον 21-8 και την Κοσμά μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +16 (24-8, 8:23). Ακολούθησε ένα σερί 5-0 της Πολωνικής ομάδας η οποία μείωσε σε 24-13 (6:13), αλλά η Βικτόρια Μακόλι ευστόχησε από πλάγια θέση σημειώνοντας το 26-13. Στη συνέχεια η Καλτσίδου πέτυχε το 28-16 για να κλείσει το ημίχρονο με το +14 υπέρ του Θρύλου και σκορ 34-20.

Με το πόδι στο «γκάζι» μπήκε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο και χάρη στα διαδοχικά τρίποντα της Όλγας Χατζηνικολάου και της Ιβόν Άντερσον εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους φτάνοντας στο 44-24 (7:50). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για τον Θρύλο ο οποίος «χτύπησε» στο ανοικτό γήπεδο, βρίσκοντας λύσεις στον αιφνιδιασμό. Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι στον αιφνιδιασμό από την Άντερσον (48-24, 50-24) και ένα καλάθι και φάουλ και πάλι στον αιφνιδιασμό από την Χατζηνικολάου έφεραν το σκορ στο 53-26. Αυτό το +27 «μαρτυρούσε» ξεκάθαρα την «ερυθρόλευκη» κυριαρχία με την 3η περίοδο να κλείνει στο 57-39.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου η Γκορζόβ προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, μείωσε σε 61-45, όμως ο Ολυμπιακός διατηρούσε τον έλεγχο και επανέφερε τη διαφορά στους 20 πόντους 65-25, δυο λεπτά περίπου πριν τη λήξη της αναμέτρησης η οποία ολοκληρώθηκε με 69-50.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 34-20, 57-39, 69-50