Αποκλεισμός από την Ευρώπη για Ελευθερία, Χανιά, Εσπερίδες και Δάφνη

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Eurocup Γυναικών η Δάφνη Αγίου Δημητρίου μετά και τη δεύτερη ήττα από την Χατάι με 80-45

Η ελληνική ομάδα ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο με την Χατάι στη συνέχεια να ανεβάζει την απόδοσή της φτάνοντας στη νίκη με 80-45.

Ατυχη στάθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου χάνοντας στις λεπτομέρειες την πρόκριση στους ομίλους του Eurocup Γυναικών.

Η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την Σλάβια Μπράνσκα στο κλειστό του Πλάτωνα με 61-58 και παρά την νίκη της στο πρώτο παιχνίδι στη Σλοβακία με 72-71 αποκλείστηκε.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του με τις παίκτριες της Σλάβια να καταφέρνουν στο πρώτο ημίχρονο να πάρουν μια μικρή διαφορά. Η Ελευθερία αντέδρασε, όμως στο τέλος η σλοβακική ομάδα είχε σωστότερες επιλογές φτάνοντας στην νίκη πρόκριση.

Τέλος έλαβε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του ΟΑ Χανίων. Η κρητική ομάδα γνώρισε τη δεύτερη ήττα από την πολωνική Μπίντγκοζ, αυτή τη φορά με 84-54 και δεν θα συνεχίσει στο Eurocup Γυναικών.

Ο ΟΑ Χανίων είχε εξαρχής δύσκολο έργο, καθώς είχε ηττηθεί στην Κρήτη με 99-58. Ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, αλλά η Μπιντγκόζ πήρε τον έλεγχο φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν οι Εσπερίδες να προκριθούν τους ομίλους του Eurocup Γυναικών. Ηττήθηκαν εκ νέου από την Ελιτζούρ Χολόν αυτή τη φορά με 90-80 στο Σοφία Μπεφόν και αποχαιρέτησαν την διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδας ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια η Ελιτζούρ ανέβασε την απόδοσή της και άρχισε να χτίζει διαφορά την οποία και διατήρησε φτάνοντας τελικά στη νίκη με 90-80.