Ιστορική νίκη για την Ελευθερία

Η Ελευθερία Μοσχάτου σημείωσε την πρώτη της νίκη στη φάση των ομίλων του EuroCup επικρατώντας στην έδρα της με 70-68 επί της Ζαμπίνι Μπρνο από την Τσεχία.

Η ελληνική ομάδα είχε σε εξαιρετική μέρα τις Κάισερ (17π., 11ρ.) και Μπικλ (21π., 11 ρ.) που τελείωσαν τον αγώνα με double double, η Ζεκ σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ οι παίκτριες της Κατερίνας Χατζηδάκης έδειξαν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό στο τέλος όπου και κρίθηκε ο αγώνας.

Η Ελευθερία Μοσχάτου μπορεί να μην ξεκίνησε όπως θα ήθελε το παιχνίδι, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε στο παρκέ και με τις Μπικλ, Ζεκ και Κάισερ προηγήθηκε με 46-38 στο τέλος του ημιχρόνου. Η ελληνική ομάδα έφτασε στο +10 (48-38, 21’45’’), αλλά η Ζαμπίνι Μπρνο αντέδρασε και πήρε εκ νέου τα πρωτεία στον αγώνα (56-53, 30’).

Η Ζαμπίνι Μπρνο διεύρυνε το προβάδισμά της κάνοντας το 62-55 (32’) για να γίνει το 67-60 (36’15’’), όμως η Ελευθερία Μοσχάτου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (67-66, 38’) με καλάθι της Ζεκ.

Η Μπικλ ισοφάρισε σε 68-68 (39’14”) και η ίδια παίκτρια έξι δευτερόλεπτα από το τέλος έδωσε προβάδισμα στην Ελευθερία Μοσχάτου με 70-68 σκορ το οποίο ήταν και το τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 46-38, 53-56, 70-68
Ελευθερία Μοσχάτου (Χατζηδάκη): Μπικλ 21(4), Κάισερ 17(4), Νάτσκου 2, Πάνγκαλος 5, Ζεκ 18(2), Λέρη 3(1), Τούρουντιτς 4.