Ηττα και αποκλεισμός για τις Νέες Γυνάικες

Η Εθνική Νέων Γυναικών, με τις περισσότερες παίκτριες αδύναμες από μια γαστρεντερίτιδα που τις ταλαιπώρησε για ένα διήμερο, δεν τα κατάφερε απέναντι στην οικοδέσποινα Ρουμανία. Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε με 71-64 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-17 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20. Επόμενος αγώνα για την Ελλάδα στις 4 Αυγούστου στις 15.30 απέναντι στην Ουκρανία.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα (2-6, 3’25’’) με την οικοδέσποινα να παίζει στα όρια του φάουλ στη συνέχεια, να κάνει κλεψίματα, για να μετατρέψει το 8-10 (7’) σε 15-10 (9’10’’) και 17-11 (11’20’’). Η Καρατάσιου μείωσε (17-16, 12’10’’), αλλά οι Ρουμάνες εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τα λάθη της Ελλάδας, για να φτάσουν στο 23-16 (14’) και στο 29-19 (17’). H διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο (32-19, 18’40’’) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 34-23.

Η Ελλάδα έκανε μια μεγάλη αντεπίθεση στην τρίτη περίοδο για να καταφέρει να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Ροκάνισε τη διαφορά με τις Μποσγανά, Πολυμένη, Γρηγοροπούλου σε πρώτο πλάνο στην επίθεση, αλλά πραγματικά πρωταγωνιστή την άμυνα και το ριμπάουντ. Το 39-29 (22’10”) έγινε 40-40 (25′) και η ελληνική ομάδα πήρε και το προβάδισμα, φτάνοντας ως το +4 (44-49, 29′) από την Παπαδάκη.

Με το “καλημέρα” στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχες κατάφεραν να επανακτήσουν το προβάδισμα (51-49, 31′) και να φτάσουν με τη σειρά τους στο +9 (58-49, 33’10”). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από την Μποσγανά διαμόρφωσαν το 62-58 (37′) με την Ελληνίδα φόργουορντ να γράφει και το 65-62 (38′). Με 44” στο ρολόι η Ρουμανία έγραψε το 68-62, η Μποσγανά μείωσε, αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ελλάδα χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, δόθηκε και διπλή τεχνική ποινή με το παιχνίδι να λήγει 71-64.

Διαιτητές: Κράϊντς (Σλοβενία), Πέρλιτς (Κροατία), Σταλαουτσινσκάιτε (Λιθουανία)

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-23, 46-49, 71-64

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Ανδρικοπούλου 3 (7 α), Γρηγοροπούλου 16 (16ρ.), Κούκη 1, Παπαδάκη 2, Πολυμένη 9, Δροσούνη 2, Μποσγανά 25 (4τρ, 14ρ), Καρατάσιου 3 (1), Παπαδοπούλου, Πρίφτη 3