Το ντέρμπι βάφτηκε πράσινο – Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ

Ενα καλάθι της Τζασμίν Τζόουνς, κορυφαίας του Παναθηναϊκού, 26» πριν τη λήξη, έκρινε το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της χρονιάς στην Α1 γυναικών, διαμορφώνοντας το τελικό 56-55 για τις πράσινες επί του Ολυμπιακού.

Οι φιλοξενούμενες έχασαν τρίποντο με την Ουίλιαμς στην εκπνοή και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 5-0, ενώ ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη του ήττα και πήγε στο 3-1. Το παιχνίδι είχε το πρώτο δεκάλεπτο να ανήκει στον Παναθηναϊκό, το δεύτερο να κυριαρχεί ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκες» να συντηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά τον Παναθηναϊκό να κάνει μεγάλη αντεπίθεση στο τελευταίο πεντάλεπτο και εν τέλει να πανηγυρίζει.

Η εκπληκτική εμφάνιση της Τζόρνταν Λιούις οδήγησε τις Εσπερίδες σε πλλύ δύσκολη εντός έδρας νίκη επί του Εύνικου, με σκορ 68-63 για την 5η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Η αμερικανίδα των Εσπερίδων τελείωσε το ματς με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα! Στ 3-2 οι νικήτριες στο 0-4 ο Εύνικος που φλέρταρε με την πρώτη του νίκη, αλλά δεν την πανηγύρισε.

Ο Ηρακλής πήρε το εντός έδρας θρίλερ με αντίπαλο τη Νίκη Λευκάδας, με σκορ 73-70 και έφτασε στο 4-1 συνεχίζοντας την εντυπωσιακή του πορεία. Οι τρεις αμερικανίδες του Ηρακλής, Ντιν, Κάρεϊ και Τσερτς σκόραραν τους 60 από τους 73 πόντους της ομάδας τους, ενώ οι δύο πρώτες έκαναν double double με ριμπάουντ.

Την 3η της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ελευθέρια Μοσχάτου, κερδίζοντας στη Βούλα τον Πρωτέα με 72-69.

Η νικήτριες είχαν τον πλήρη έλεγχο, αλλά είδαν τον Πρωτέα να πλησιάζει στο 64-66 στο 37’, για να ευστοχήσουν σε τέσσερις διαδοχικές βολές (64-70) και να φτάσουν στη νίκη. Σπουδαία εμφάνιση για την Μπίκλ με 28 πόντους (8/14 διπ., 2/4 τριπ., 11 ριμπ.), ενώ για τις γηπεδούχες από 16 πόντους είχαν Πολυμένη (3/3 διπ., 3/10 τριπ.) και Τζόρτζ (7/12 διπ., 5 ριμπ.).

Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ εύκολο έργο στην έδρα του και νίκησε με 77-54 τον Αθηναϊκό, ο οποίος παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από πέντε αγώνες.